کارشناس و بازرس تابلو برق

کارشناسی تابلوهای برق برای شرکت هایی که نیاز به مشاور و بازرس تابلو برق دارند

شرکت ها ، کارخانجات و پروژه های متعددی در حال ساخت و ساز هستند که نیازمند تجهیز پروژه های خود به تابلو برق می باشند. معمولا مهندسین برق در هر پروژه ، اطلاعات و نقشه های لازم برای ساخت تابلو برق را تهیه می نمایند ولی خدمات کارشناسی ما دقیقا در همین قسمت وارد پروژه می شود. گروه کارشناسی ما می تواند خدمات جدیدی را به صاحبان صنایع ارائه دهد :

1- بررسی قیمت تابلوهای برق یک پروژه نسبت به کیفیت

معمولا کارفرما در پروژه ها، از چندین تابلوساز استعلام قیمت می گیرند تا بتوانند آنها را مقایسه و بهترین مورد را انتخاب کنند. دراینجا کارفرمایان باید توجه داشته باشند که از نظر فنی ، نکات بسیاری در تابلو برق وجود دارد که فقط یک تابلوساز می تواند به آن واقف باشد. نکاتی که شاید هم ، از نظر قیمت مهم نباشند ولی از نظر فنی و مشکلات در آینده ، دارای اهمیت فراوان می باشند. بنابراین گروه کارشناسی ما بدلیل تجربه 15 ساله در تابلوسازی ، بهتر میتواند نیازهای کارفرمایان را در این امر میسر نماید. یعنی از تجربه تابلوسازی خود کمک می گیریم تا به کارفرمایانی که جویای تابلوساز مناسب هستند ، خدماتی ارائه نماییم تا بتوانند با دید وسیعتر و فنی تر تابلوهای برق پروژه ی خود را ارجاع دهند.

2- کارشناسی فنی در انتخاب بهترین تابلوساز از نظر کیفیت و قیمت ( باتوجه به گزینه های کارفرما)

در این قسمت ما مدارک ، اطلاعات و قیمت های تابلوسازانی که کارفرما تعیین نموده را بررسی می کنیم و با استناد به استانداردها و دلایل مختلف ، بهترین تابلوساز را به کارفرما پیشنهاد می کنیم.

3- کارشناسی و بازدید از کارخانه تابلوسازی هایی که کارفرما تعیین می نماید

پس از بررسی کلی قیمت ها ، کارشناسان ما از طرف کارفرما برای بازدید به تابلوسازانی که کاندید شده اند اعزام می شوند تا کلیه مراحل ساخت و تجهیزات و نمونه کارهای  تابلوساز را مشاهده و مورد تایید قرار دهند تا مشخص شود که قیمت اعلام شده از طرف تابلوساز نسبت به تجهیزات و نوع کار ، قابل قبول می باشد یا خیر.

4- کارشناسی تابلو برق از نظر استانداردهای ساخت

این مرحله مهمترین قسمت است زیرا کارشناسان ما کلیه جزئیات فنی تابلوساز را به چالش می کشد تا از کیفیت فنی آنها اطمینان حاصل کند. از قبیل سیم کشی ها ، جانمایی صحیح لوازم ، شینه ها و نکات مهم در اتصال آنها ، بررسی نوع و سایز سیم ها و شینه ها  استفاده شده در تابلو ،  فاصله ی بین قطعات وشینه ها ، نحوه مونتاژ لوازم ، نوع پیچ های اتصال ، لوازم مکانیکال و نوع ورق پل های ارتباطی ، بدنه تابلو ، ضخامت رنگ و پوشش تابلو ،  و ده ها موارد بسیار ظریف که معمولا از دید کارفرما دور می ماند. در صورتی که این مشخصات ، کیفیت واقعی تابلو برق را مشخص می کنند و باعث عمر بیشتر تابلو برق ، کارکرد صحیح لوازم در شرایط مختلف و عدم خرابی لوازم و حذف مشکلات وهزینه های  متعدد در آینده می شود.

که در نهایت این جزئیات با دلیل و مدرک توسط بازرس تابلو برق به کارفرما ارائه می شود تا نسبت به انتخاب تابلوساز اقدام نماید.

این چهار مرحله جهت انتخاب تابلوساز انجام می گیرد تا کارفرما با اطلاعات کامل و کارشناسی شده ، نسبت به هزینه ، بهترین تابلوساز را انتخاب نماید. پس از تعیین و انتخاب تابلوساز از طرف کارفرما مراحل و خدمات کارشناسان ما همچنان ادامه دارد:

1- مشاوره و بررسی نهایی نقشه های الکتریکی جهت ارجاع به تابلوساز

دراین مرحله ، کلیه نقشه هایی که مهندسین برق از طرف کارفرما تهیه نموده اند ، مورد بازبینی نهایی قرار گرفته می شود تا نقشه ها کاملتر و اشکالات احتمالی آن رفع شوند. (نکته اینکه در اکثر پروژه ها ، با اینکه متخصصین و شرکت های  مجربی ، اقدام به طراحی و نقشه کشی تابلوهای برق ، برای کارفرما می نمایند ولی بازهم شاهد اشکالات و موارد مبهمی هستیم که باعث می شود خواسته کارفرما دقیقا انجام نشده و حتی تابلوساز و نحوه عملکرد آن را هم با مشکل مواجه کند که در بسیاری موارد هزینه بر خواهد بود . البته این موضوع به این دلیل است که در تابلوهای برق ، جزئیات بسیاری وجود دارد که فقط افرادی که مستقیما در تابلوسازی ها فعالیت داشته اند و تجربه مفیدی دراین کاردارند می توانند به این مسایل واقف باشند.)

2- تهیه دستورالعمل فنی ساخت تابلو ، برای تابلوساز

هرچند که بسیاری از تابلوسازان ، دارای تاییدیه های مختلف هستند ولی باز هم شاهد ایرادات و اشتباهات خیلی مهم در جزئیات ساخت تابلو هستیم. زیرا ساخت تابلو برق در بسیاری از جزئیات ، استاندارد مشخصی موجود نمی باشد که تابلوساز باید با تجربه و تحقیق خود این نکات را در تابلو رعایت نماید . 

بنابراین کارشناس ما ، لیست مجزا و کاملی تهیه می نماید که در آن تمام جزئیات قید شده است ، سپس هم بصورت کتبی و هم بصورت شفاهی به تابلوساز ارائه می کند تا تابلوساز تمام جزئیات را در تابلو برق پیاده نماید.

3- بازدید و بررسی از اجرای صحیح هر مرحله ساخت تابلو توسط کارشناس تابلو برق

برای حصول اطمینان و تایید تابلوهای برق طبق دستورالعمل استاندارد ، کارشناس ما بنابه نیاز در هر مرحله از کار به تابلوسازی اعزام می شود و کلیه مراحل را مورد بررسی قرار می دهد و گزارش یا تاییدیه آنرا به کارفرما ارائه می نماید.

مواردی از قبیل:

مرحله فلزکاری و ساخت بدنه تابلو ، جوش ها ، خم ها ، منافذ و ضخامت ورق در هر قسمت - مرحله مونتاژ ، چیدمان لوازم و فاصله های استاندارد - مرحله سیم کشی و شینه بندی

نرم افزارهای محاسباتی تابلو برق

 • ابعاد تابلوی برق
  ابعاد تابلوی برق

  برنامه آموزشی چیدمان و ابعاد تابلوی برق دیواری

  این برنامه که با فرمت اکسل و بسیار ساده طراحی شده جهت آموزش...

 • طراحی بانک خازنی
  طراحی بانک خازنی

  برنامه طراحی بانک خازنی :

  برنامه محاسباتی و آموزشی بسیار ساده جهت انتخاب لوازم بانک خازن با توان های مختلف...

تابلو برق PDF

سوالات متداول

 • 1. بازار کار صنعت تابلو برق چگونه است ؟

  اگر رکود و جریان اقتصادی ایران در این چند سال را درنظر نگیریم ، صنعت تابلو برق از گستردگی و پتانسیل بالایی برخوردار می باشد. زیرا کلیه صنایع تجاری ، مسکونی ، ادارات و ... نیازمند این صنعت می باشند. درنگاهی دیگر ، تابلو برق ، نقش محوری در صنعت برق دارد . به عبارتی شخصی که از تابلو برق سررشته داشته باشد و اصول طراحی و اجرای آنرا تا حدودی بداند ، می تواند در بسیاری از مشاغل مربوط به صنعت برق فعالیت نماید. گذشته از این ، صنعت تابلو برق ، خود دارای مشاغل و شاخه های مختلفی می باشد. مانند : مونتاژکار تابلو برق - طراحی و نقشه کشی - نصب و راه اندازی - تعمیرات و نگهداری - برنامه نویس PLC - ناظر و کارشناس - ماشین الات صنعتی - تابلو و برق ساختمان - سازنده یا تولیدکننده تابلو برق

 • 2. برای ورود به صنعت تابلو برق چه اقداماتی باید فراهم باشد ؟

  1- علاقه 2- داشتن تحصیلات و یا اطلاعات کافی ، مربوطه به رشته برق قدرت 3- گذراندن دوره های فنی برق و تابلو سازی 4- تفکیک و تعیین دقیق نوع تخصص (طراحی ، اجرا ، ساخت ، نصب، راه اندازی و ...) 5- گذراندن دوره کارآموزی در شرکت های مرتبط 6- استخدام در شرکت های مرتبط و کسب تجربه هرچه بیشتر 7- بروز بودن و مطالعه 8-راه اندازی کسب و کار

 • 3. کتاب طراحی تابلو برق برای چه کسانی مناسب است؟

  این کتاب به دلیل سادگی بیان و مفاهیم ، برای افرادی که اطلاعات اولیه در مورد مبانی و اصول برق صنعتی دارند ، برای یادگیری مباحث تابلو برق بسیار مناسب است ، برای افرادی که در حال کار و مونتاژ تابلو برق هستند ، برای طراحان ، نصابان ، ناظران ، برای کارشناسان گرایش قدرت وحتی افرادی که در زمینه تجهیزات تابلویی شاغل هستند بسیار مناسب میباشد.

 • 4. تفاوت این کتاب نسبت به منابع دیگر در چیست؟

  بیان ناگفته ها در مورد تابلو برق و غالبا مطالبی که واقعا در هیچ منبع دیگری یافت نمی شود- گردآوری کلیه مطالب مورد نیاز در بحث طراحی تابلو برق ، در یک کتاب - مطالب ، کاملا کاربردی و قابل اجرا هستند ، یعنی در کنار کار و فعالیت ، هر لحظه مورد نیاز است- بیان ساده و روان جهت انتقال مفاهیم به مخاطب - آموزش به همراه عکس و نقشه ، تصویری قابل لمس در ذهن خواننده ایجاد میکند - مطالبی که فقط در تجربه و عمل، می توان یاد گرفت

 • 5. کلاس و دوره آموزشی به چه شکل برگزار می شود؟

  کلاس ها به دو روش کلی برگزار می شوند: 1- کلاس یک روزه : که مکمل کتاب طراحی تابلو برق می باشد و نکات و سرفصل های کاربردی و محاسباتی تابلوسازی در این کلاس یک روزه آموزش داده می شوند. این کلاس هرماه برگزار می شودکه جزئیات آنرا می توانید در منوی اصلی سایت با عنوان" کلاس آموزشی تابلو برق " مشاهده نمایید. 2- دوره تخصصی تابلوسازی : این دوره 60 ساعت می باشد که بطور کامل ، طراحی تابلو برق آموزش داده می شود. جزئیات در منوی "دوره طراحی تابلو برق" سایت

 • 6. سرفصل های کلاس یک روزه طراحی تابلو برق چیست؟

  1-شناخت تجهیزات تابلو، مشخصات و موارد استفاده هریک از آنها 2- مفهوم علایم نقشه ها و بیان نکات کلیدی در نقشه خوانی- مفهوم اصطلاحات مختلف کلیدهای حفاظتی مانند Icu , Ics , Iimp , Ue , Ui , Icm و ... 3- محاسبه جریان مصرف کننده ها و تعیین رنج و سایز کلیدها و فیوزهای تابلو برق 4- روش های جدید طراحی و مونتاژ تابلو برق (باسبار سیستم) 5- محاسبه توان بانک خازن از طریق محاسبه و قبض برق 6- طراحی بانک خازنی - پله گذاری - سایزینگ و تعیین رنج فیوزهای بانک خازنی-رگلاتور 7- نحوه چیدمان تجهیزات تابلو برق و فاصله گذاری بین لوازم 8- شینه بندی - محاسبه فاصله بین شینه های تابلو

 • 7. سرفصل های دوره تخصصی طراحی تابلو برق چیست؟

  از استعلام قیمت تا تست و تحویل تابلو ، شامل : 1-شناخت تجهیزات تابلو، مشخصات و موارد استفاده هریک از آنها 2- نقشه خوانی حرفه ای و تهیه لیست لوازم ازروی نقشه - مفهوم اصطلاحات مختلف کلیدهای حفاظتی مانند Icu , Ics , Iimp , Ue , Ui , Icm و ... 3- محاسبه جریان مصرف کننده ها و تعیین رنج و سایز کلیدها و فیوزهای تابلو برق 4- روش های جدید طراحی و مونتاژ تابلو برق (باسبار سیستم) 5- محاسبه توان بانک خازن از طریق محاسبه و قبض برق 6- طراحی بانک خازنی - پله گذاری - سایزینگ و تعیین رنج فیوزهای بانک خازنی-رگلاتور 7- نحوه چیدمان تجهیزات تابلو برق و فاصله گذاری بین لوازم 8- شینه بندی - محاسبه فاصله بین شینه های تابلو - مشاهده فیلم مرحله به مرحله خمکاری و محاسبه شمش 9- طراحی مدارات فرمان 10- محسبه ابعاد و تعداد سلول تابلو برق 11- فیلمهای آموزشی مختلف کارگاه تابلوسازی و آموزش مرحله به مرحله ساخت تابلو 12- سیم کشی و استانداردها 13- فیوزبندی و سایزینگ جریان خط و ...